Копър при при хронична съдова недостатъчност
- Р.РОЯНОВ
- Aug 4, 2016
- 1 min read

Копърът е широко използвана подправка у нас, но малко се знае за целебните му свойства. Идва от Южна Русия, Западна Африка и Средиземноморския регион, но се споменава още в Библията и в древните египетски папируси.
Древните римляни давали копър на гладиаторите, за да бъдат издържливи и силни. В Древна Елада изгарянето на ароматни масла от копър било белег за благосъстояние.
Стръкчета сух копър са били изгаряни и у нас по времето на хан Кубрат, на жертвената клада на бог Тангра. В древен Вавилон подправката била отглеждана лечебна цел, а Хипократ бил запознат с лечебните свойства на копъра и го използвал в рецепта за дезинфекция на устата.
Подправката е с високо съдържание на монотерпени и флавоноиди, които са известни със защитните си свойства срещу свободните радикали и канцерогените. Според изследване, монотерпените активират секрецията на ензима глутатион S-трансфераза, който е ефективен за неутрализирането на канцерогени. Ензимът помага да се прикрепи антиоксидантната молекула глутатион за оксидантните молекули, които обичайн вредят на организма. Като цяло копърът има антиоксидантно действие особено при хора, които работят в помещения с лоша вентилация.
Прилага се при хронична съдова недостатъчност и като профилактично средство срещу пристъпи на стенокардия. Доказано е, че укрепва съдовете и сваля повишеното кръвно налагяне. Приема се вътришно по следната рецепта: 1 чаена лъжичка леко счукани плодове се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час и се пие по около 200 мл 15 минути преди ядене, по 4 пъти на ден.
Comments