Мехлемът от маниока е полезен при язви на роговицата и конюнктивит
- Р.РОЯНОВ
- Aug 5, 2016
- 1 min read

Маниоката представлява тропически храст, принадлежащ към семейство Млечкови. Отглежда се главно в Южна Америка и Африка. Растението се счита се трети по големина източник на хранителни въглехидрати в тропиците. Маниоката е основен хранителен продукт в развиващите се страни, осигурявайки прехрана за около 500 млн. души.
Мехлемът от маниока е полезен при язви на роговицата и конюнктивит. Маниоката има леко слабително и добро антисептично действие. Освен в кулинарията, маниоката намира приложение и в козметиката. Тапиоката се съдържа в редица пасти за зъби, козметика за лице и тяло. Тапиоката не съдържа глутен, което я прави подходяща за консумация от хора с глутенова непоносимост.
Използваемите части на маниока са почти всички, всяка от които е заредена с различно съдържание. Ядливите коренови грудки са богати на скорбяла, а суровите корени – на гликозид на циановодородната киселина линамарин, манихотоксин. Тяхната концентрация разделя сортовете на горчиви и сладки. При горчивите коренищата не се консумират, тъй като дозите на циановодородна киселина са смъртоносни за хората.
При директна консумация трябва да се има предвид, че дозата на циановодородната киселина в едва 400 г сурова горчива маниока може да доведе до фатален край. Последиците варират от леко отравяне до атаксия и амблиопия.
При децата възникват нелечими форми на парализа. При стайна температура циановодородната киселина се изпарява бързо. За пълното ѝ неутрализиране обаче се изисква внимателна смилане на клубена.
Comments