Какво е атопичният дерматит и какво е характерно за него
- Р.РОЯНОВ
- Aug 6, 2016
- 1 min read

Атопичният дерматит е често срещано хронично заболяване, което засяга възрастни, деца и бебета. Кожата на лицето и тялото им е много суха и раздразнена. Обикновено атопичният дерматит протича в две фази – остра фаза (при която кожата е възпалена) и спокойна фаза (без симптоми). Много важно е страдащите от атопичен дерматит да полагат специални грижи за кожата си по време на спокойните фази, за да удължат максимално периодите без възпаления.
Най-често за засегнати бебетата и малките деца. При 90% от пациентите първите симптоми се появяват преди да навършат 5 години, а в 80% от случаите – преди да станат на 2 години.
При малките деца и бебетата най-често е засегната кожата на лицето, въпреки че с възрастта обривът може да се разпространи по тялото. Атопичният дерматит по лицето може да се прояви във всяка възраст. Обикновено се характеризира със сухи и люспести участъци по скалпа, челото, около очите и зад ушите. Възпалението също така често се появява върху бузите, особено при бебетата.
През спокойните фази кожата е от суха до много суха, леко раздразнена (това е състояние на кожата, а не заболяване, по-познато като ксерозис).
Атопичният дерматит може да има и психически последствия – недоспиване, диксриминация, стрес и цялостна липса на увереност – особено при случаите на атопичен дерматит върху лицето. В резултат, страдащите от това заболяване често се ограничават, като променят начина си на обличане, на хранене, избора си на грим и дейностите, в които взимат участие. Атопичният дерматит дори може да се отрази на взаимоотношенията, ако симптомите повлияят на усещането за привлекателност.
Comments