Какво са бетаблокерите и какво е лечението с тях?
- Р.РОЯНОВ
- Aug 6, 2016
- 1 min read

Бета-адренергичните блокери, по-известни като бета-блокери са един от най-широко разпространените класове медикаменти за лечението на ИБС (исхемична болест на сърцето), хипертонична болест, сърдечни аритмии и други.
Бета-блокерите имат антистенокарден ефект, т.е. понижават кислородната консумация на миокарда, чрез намаляване на сърдечната честота, миокардния контрактилитет и артериалното налягане.
Бета-блокерите са лекарствени средства, които блокират свързването на норадреналин и адреналин (епинефрин) с бета-рецепторите в различни органи. Норадреналин и епинефрин се синтезират от нервите в цялото тяло, както и от надбъбречната жлеза. Те служат като невротрансмитери (химични вещества, чрез които се осъществява “комуникацията” между нервите), а също така се отделят в кръвта.
Бета-блокерите блокират предимно β1 и β2 рецепторите и по този начин ефектите на норадреналин и адреналин върху тях. Като блокира ефектите на норадреналин и адреналин, бета-блокери намаляват сърдечната честота, намаляват кръвното налягане, като разширяват кръвоносните съдове. Те също така могат да стесняват дихателните пътища, чрез стимулиране на мускулите, които обграждат дихателните органи, което се смята за неблагоприятен страничен ефект.
За различните състояния се предписват различни бета-блокери. Има малки разлики между отделните бета-блокери. Например, съществуват различия в терапевтичния ефект, страничните реакции, както и в кратността на прием за деня и дозата. Изборът на бета-блокер зависи от състоянието, което се лекува и се извършва само и единствено от лекуващия лекар.
Comments