Кората от явор има леки стягащи астрингентни свойства
- РОЯНОВ
- Aug 6, 2016
- 1 min read

Явор, обикновен явор (Acer pseudoplatanus, Sycamore maple) e широколистно дърво с опадливи листа, принадлежащо към семейство Яворови (Aceraceae). Acer pseudoplatanus е вид от род Acer.
Плодът на явора се нарича крилатка. Състои се от две половинки, във всяка от които има по едно семе. Семената са с топчеста форма, разположени всяко едно в гнездо от бели власинки.
Части от дървото, които намират приложение в различни сфери са – дървесина, плодове, сок, кора, листа. Цялото дърво намира място в декорирането на паркове, алеи, градини и други подобни места, поради красивата му корона и багренето на листата й на есен в жълто-червено и златисто-жълто.
Сокът на дървото съдържа захар, затова след сгъстяване, се използва като подсладител. Пресен може да се консумира като напитка. Добива се в края на зимата, но не в икономически изгодни количества, като най-голяма продукция се получава през слънчеви дни. А най-добрият сок се секретира от дървета развиващи се на места с континентален климат. От 1 литър сок се получава около 25 грама захар. Той може да се използва за направата на вино. Основата на развиващите се семена също има сладникава ексудация и те често се смучат от деца. В листата на явора могат да се завият храни за печене, при което, в процеса на приготвяне, те им придават сладникав вкус. Кората от явор има леки стягащи (астрингентни) свойства, поради това се използва при рани, под формата на извлек и измиване на наранените места. Извлекът се ползва и за измиване на очите при болки в тях. Вътрешният коров слой съдържа сладък сок, който може да се включи в направата на раневи превръзки.
Comments