Фурмите – основна храна в Средния изток и Персия
- РОЯНОВ
- Aug 6, 2016
- 1 min read

Фурмите са били основна храна в Средния изток. Смятало се е, че дървото се е появило около Персийския залив и се е отглеждало от Месопотамия до Древен Египет, вероятно преди 6000 г. пр.Хр. Има археологически доказателства за неговото отглеждане и в Източна Арабия.
Фурмите са важна традиционна култура в Ирак, Арабския полуостров и в Северна Африка на запад до Мароко. Днес най-големите производители на фурми в света са Египет, Иран, Саудитска Арабия, ОАЕ и Пакистан.
Меки или сухи, фурмите могат да се консумират сурови. Много са вкусни, пълнени с бадеми, захаросан портокал и лимонова кора или пък с марципан. Слагат се в пудинги, кексове и други десерти, дори и в хляб.
Могат да бъдат преработени в захарни бучки, пастети, сиропи, оцети или алкохол. Последният хит е шоколад с фурми и газиран сок от фурми, използван в някои мюсюлмански страни като безалкохолен вариант на шампанското.
Сухите фурми се дават като храна на камилите, конете и кучетата в пустинята Сахара. В Северна Нигерия фурмите и пиперът се прибавят като съставки към местната бира, тъй като африканците вярват, че така тя ще е по-малко алкохолна.
Младите листа от палмата се готвят и ядат като зеленчуци. Семената се забъркват с брашно и се омесва хляб.
Цветовете на фурмата също се консумират, като се използват за салати или се стриват заедно с добре изсушена риба и стават прекрасна подправка за хляб.
В Индия, Северна Африка и Гана палмите на фурмата се пробиват заради сладкия сок, който се превръща в палмова захар, меласа или в различни алкохолни напитки.
Comments