Храносмилателна система- бариера срещу вредните микроорганизми
- Р.РОЯНОВ
- Aug 5, 2016
- 1 min read

Освен основната си функция – да усвоява храната, храносмилателната система е и орган на имунната система, тя е бариера срещу вредните микроорганизми и вещества, които влизат в телата ни с храната.
Микроорганизмите в червата са три вида – патогенни, които ни разболяват; условно патогенни, които водят до болести само при определени условия и полезните млечнокисели бактерии – пробиотиците.
„Добрите” микроорганизми се борят с „лошите” по два начина. От една страна посявайки се в червата отнемат жизненото пространство на патогенните, от друга отделят вещества, наречени инхибитори, които потискат растежа на вредните бактерии. Освен това пробиотиците (про-за, биотик-живот) стимулират ензима лактаза (разгражда лактозата, млечната захар), улесняват резорбцията на калция, на всички витамини, участват в образуването на витамин К, важен за кръвосъсирването.
Консумацията на големи количества тестени и захарни изделия, мазни храни, газирани напитки, полуфабрикати забавят чревната перисталтика, образува се слуз в червата, потиска се развитието на полезната флора и се създава условия за размножаване на патогенни микроорганизми. Тогава на помощ идва приема на пробиотици.
Всеки организъм притежава уникална чревна флора, която отговаря на неговите потребности. При прекаляване с пробиотиците последните потискат размножаването на собствената флора.
Смята се, че пробиотиците имат резистентност към някои антибиотици и когато се използват ненужно могат да предадат тази резистентност на вредните бактерии. Така последните стават нечувствителни към антибиотиците, което вече е проблем при тежките инфекции.
תגובות